1.379 Povinnosti používateľov vysokorizikovej AI od 2. augusta 2026 podľa AI Aktu
JUDr. Jakub Pavčík

Otázka:
Aké povinnosti by sme mali od 2. augusta 2026 ako používatelia vysokorizikovej AI, keď by sme neboli vývojármi?
Odpoveď:
Legislatívna úprava:
Relevantná je najmä Nariadenie (EÚ) 2024/1689 (AI Act), ktoré rozlišuje medzi poskytovateľmi (vývojármi) a používateľmi (deployers) AI systémov.
Na používateľov vysokorizikových AI systémov sa vzťahujú osobitné povinnosti, najmä podľa ustanovení o používaní AI v praxi.
Súbežne sa uplatňuje aj GDPR (najmä čl. 5, 6, 24, 32 a 35).
Pohľad autora na problematiku:
Ako používateľ (nie vývojár) vysokorizikovej AI nemáte povinnosť vytvárať samotný systém, ale nesiete plnú zodpovednosť za to, ako ho používate v praxi. Z pohľadu AI Act to znamená, že nemôžete AI „len nasadiť”, ale musíte ju aktívne riadiť a kontrolovať.
…